Pence: Trump’ı misyondan almak için anayasanın 25. ek unsurunu kullanmayacağım

Ocak 13, 2021 by Yorum yapılmamış

ABD’de Kongre baskınının akabinde, 25. ek maddeyi kullanarak olayların sorumlusu olarak görülen Trump’ı görevden alması için Kongreden sık sık davet alan Lider Yardımcısı Mike Pence sessizliğini bozdu.

Trump’a karşı anayasanın 25. ek unsurunun kullanılmasını öngören tasarının oylaması öncesi Pence, Temsilciler Meclisi Lideri Demokrat Nancy Pelosi’ye bir mektup gönderdi.

“25. MADDEYİ DEVREYE SOKMAYACAĞIM”

Pence, mektubunda, “25. maddeyi devreye sokmak üzere bir aksiyonun ülkemizin çıkarına olduğunu ya da anayasa ile uyuştuğunu düşünmüyorum.” tabirini kullandı.

İTİDAL DAVETİNDE BULUNDU

Geçen hafta, Trump’ın kendisine yaptığı “seçim sonuçlarını reddet” davetine da uymadığını anımsatan Pence, “Şimdi de Temsilciler Meclisinin, ülkemiz tarihindeki bu kadar önemli bir periyodunda siyasi oyunlar oynamasına alan açmayacağım.” görüşünü paylaştı.

Pence, 25. ek maddeyi kullanarak Trump’ı misyondan almanın makûs bir emsal oluşturacağı konusunda ikazda bulunarak, bu unsurun sırf liderin sağlık meseleleri nedeniyle misyonunu yapamaması durumunda devreye sokulması gerektiğinin altını çizdi.

Ülkede son periyottaki gerginliğe de işaret eden Pence, “Kongrenin her bir üyesini, daha fazla bölücü hareketlerden kaçınmaya davet ediyorum. ABD’nin bir sonraki lideri olacak Joe Biden’ın yemin merasimine hazırlanırken, tansiyonun düşürülmesi ve ülkemizin birleşmesine yönelik gayretlerimizde bizimle çalışın. Ben de gelecek idareye, hükümetin nizamlı bir halde devredilmesi için iyi niyet çerçevesinde üzerime düşeni yapacağım.” sözlerini kullandı.

TRUMP YANLILARI KONGREYİ BASMIŞTI

Trump’ı destekleyen on binlerce gösterici 6 Ocak’ta Washington’daki Ulusal Park’ta toplanmış ve ABD Kongresine yürümüştü.

Polis barikatlarını aşan bir küme gösterici Kongreye girmiş ve ülkede infiale yol açan imgeler ortaya çıkmıştı.

Çıkan çatışmalarda biri polis 5 kişi ölmüş ve olayların bastırılması için Kongreye ABD Ulusal Muhafız birlikleri sevk edilmişti.

Olayların akabinde Temsilciler Meclisi Lideri Demokrat Nancy Pelosi, ABD Lider Yardımcısı Mike Pence’e, olayları azmettirdiği gerekçesiyle Trump’ı anayasanın 25. hususu kapsamında vazifeden alması davetinde bulunmuştu.

Demokratlar dün de Trump’a yönelik azil sürecinin başlatılması için karar tasarısı sunmuştu.

ANAYASANIN 25. EK HUSUSU NEDİR?

ABD Anayasası’nın 25. Ek Maddesi, bir ABD liderinin vazifesini yerine getiremeyeceğine kanaat getirilmesi durumunda, liderin misyondan alınarak yerine başkan yardımcısının süreksiz olarak vazifesi devralmasını içeriyor.

Hususun uygulanması için ise Pence’in lideri vazifeden alma kararına kabine üyelerinin salt çoğunluğunun destek vermesi gerekiyor.

Pence’in bu türlü bir adım atması durumunda ise Trump’ın Kongreye bir mektup göndererek karara itiraz etme hakkı bulunuyor. Pence ve kabine üyelerinin ise bu kararı savunmaları için 4 gün mühleti bulunuyor.

4 günlük müddetin sonunda Kongre bir oylama yapıyor ve her iki kanatın 3’te 2’sinin takviyesini alması durumunda Trump görevden alınabiliyor. Bu da karara 67 Senatör ve 290 Temsilciler Meclisi üyesinin destek vermesi gerektiği manasına geliyor. Ayrıca, kabine yerine Kongre de liderin misyonunu yapıp yapamayacağını değerlendirmek üzere kendi bünyesinde bir ekip de kurabiliyor lakin Amerikan medyasına yansıyan haberlerde, Pence’in bu istikamette bir adım atmayı düşünmediği bildiriliyor.

Etiketler: , , , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir