Kanada Başbakanı Trudeau, kabinesine bir Müslüman bakan daha ekledi

Ocak 13, 2021 by Yorum yapılmamış

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, kabinesinde değişikliğe gitti. Kanada Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, İnovasyon, Bilim ve Sanayi Bakanı Navdeep Bains’in emekliliğini isteyerek bakanlıktan ayrıldığı bildirildi.

Açıklamada, Bains’den boşalan bu bakanlığa hala Dışişleri Bakanı olan François-Philippe Champagne’nin getirildiği ve Ulaştırma Bakanı Marc Garneau’nun da ülkenin yeni Dışişleri Bakanı olduğu kaydedildi.

Kanada Başbakanı Trudeau kabinesinde yaptığı değişiklikte, Winnipeg Milletvekili Jim Carr’ı da Alberta, Manitoba ve Saskatchewan eyaletlerinden sorumlu bakan olarak görevlendirdi.

KABİNEYE ÜÇÜNCÜ MÜSLÜMAN BAKAN

Başbakanlık açıklamasına nazaran, Marc Garneau’dan boşalan Ulaştırma Bakanlığı vazifesine de Trudeau’nun Parlamento Sekreteri ve Toronto Milletvekili Omar Alghabra getirildi.

Suudi Arabistan doğumlu Omar Alghabra, Somali asıllı Aile, Çocuk ve Toplumsal Gelişim Bakanı Ahmed Hussen ile Afganistan asıllı Bayanın Statüsü Bakanı Meryem Monsef’den sonra kabineye giren üçüncü Müslüman bakan oldu.

Kanada hükümetindeki değişiklik, Genel Vali Julie Payette’nin iştirakiyle yapılan manzaralı yemin merasimi ile yürürlüğe girdi.

Etiketler:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir