FBI: 6 Ocak öncesi ilgili üniteleri uyardık

Ocak 13, 2021 by Yorum yapılmamış

ABD Federal Soruşturma Ofisi (FBI) Washington Ofisi Yönetici Yardımcısı Steven D’Antuono, Washington Bölge Mahkemesi Başsavcı Vekili Michael Sherwin ile 6 Ocak’taki Kongre olaylarına ait ortak basın toplantısı düzenledi.

“6 OCAK ÖNCESİ UYARDIK”

FBI‘ın 6 Ocak öncesinde birtakım şahısların şiddet olaylarına neden olmak üzere Washington’a geldiğine ait haber aldıklarını ve bu mevzuda ilgili makamlar uyardıklarını söz eden D’Antuono, bu şahıslardan kimilerinin Washington’a gelmelerinin engellendiğini bildirdi.

Olaylara karışanların FBI‘ya teslim olması davetinde bulunan D’Antuono, “Washington’dan ayrılmışsanız bile Kongrede kabahat faaliyetlerine karışmış iseniz mahallî ünitelerimiz kapınızı çalacaktır.” dedi.

“BİRİMLERİMİZ İNCELEMEK ÜZERE 100 BİNDEN FAZLA İÇERİĞİ TOPLAMIŞ DURUMDA”

FBI‘ın Washington Ofisinin şu ana kadar 160 kişi hakkında dava evrakı açtığını belirten D’Antuono, “Bu şu anda buzdağının görünen ucu. Ünitelerimiz şu ana kadar incelenmek üzere 100 binden fazla dijital medya içeriği toplamış durumda.” diye konuştu.

“YÜZLERCE DAVA AÇILACAK”

Sherwin ise bu sürecin devam edeceğini ve yüzlerce dava açılacağını belirterek, bu sürecin FBI ve Adalet Bakanlığı tarihinde görülmemiş kapsamda bir süreç olacağına vurgu yaptı.

“BULDUKLARIMIZ GERÇEK CİHAZLARDI VE İÇİNDE PATLAYICILAR VARDI”

Kongrede iki el üretimi patlayıcı aygıt bulduklarını tabir eden Sherwin, “Bunlar gerçek cihazlardı. İçinde patlayıcılar vardı. Zamanlayıcıları vardı. Neden patlamadıklarını bilmiyoruz. Bunu soruşturuyoruz. Bomba imha gruplarının yardımı ile Kongre polisi tarafından etkisiz hale getirildi. Elbetteki bu aygıtlar inceleniyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir