Afyonkarahisar’daki Eber Gölü’nde yangın çıktı

Ocak 13, 2021 by Yorum yapılmamış

Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesi sonları içerisinde bulunan ve kamış üretimi ile ünlü Eber Gölü’nde suların çekildiği alanlarda tekrar yangın çıktı.

Dibev köyü yolağından Çay yolağına kadar olan kısımda meydana gelen yangında kamışlar yanarken, alevler vakit zaman metrelerce yükseğe çıktı.

Eber Gölü’nde 8 Aralık, 13 Aralık ve bu gece meydana gelen büyük yangınlar sabotaj ihtimallerini güçlendirdi. Gölde suların çekildiği kısımlarda meydana gelen yangın son bir ay içerisinde yaşanan 3. büyük yangın olarak kayıtlara geçti.

8 BİN DEKARLIK ALAN KÜL OLDU

Yangına Bolvadin Belediyesi İtfaiye Müdürlüğüne bağlı takımlar itfaiye araçlarının gölün sularının çekildiği yerlerde girebilen kısımlarda müdahale etti. Şiddetli rüzgarında tesiri ile yangın kısa müddette 4 kilometre uzunluğunda yaklaşık 8 bin dekar alandaki kamışların yanmasına neden oldu.


“BİZ BU GÖL NEDEN YAKILIYOR ANLAMIYORUZ”

Yangın ile ilgili konuşan Bolvadin Belediyesi İtfaiye Müdürü Ümit Çınar, yaşanan yangınlara reaksiyon gösterdi. Yangınların çıkış nedeninin şimdi belirlenemediğini söz eden Çınar, “İtfaiye olarak biz daima gölde çıkan yangınlara müdahale etmeye çalışıyoruz. Bugünkü yangında da kuzey güney istikametinde 4 kilometre uzunluğundaki alanda bir alev yumağı vardı. 7- 8 bin dekar topraktaki kamışların yandığını düşünüyoruz. Nöbet tuttuğumuz günler ve zarurî müdahale etmemiz gereken yerler oldu. Birtakım yerlerde çıkan yangınlara da müdahale edemedik. Araçlarımız giremiyor ve can güvenliği kahrı oluşuyor. Biz bu göl neden yakılıyor anlamıyoruz. Pek çok insan buradan ekmek parası kazanıyor. Neden bunu yapıyorlar bir türlü anlamıyoruz.” dedi.


“KÖTÜ BİR SENARYO DÜŞÜNÜYORUM”

Afyon Kocatepe Üniversitesi Doğu Muhafaza ve Bioizlem Uygulama ve Araştırma Merkezi Prof. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş ise yangınların avcıların çıkarabileceği savında bulunarak, yangınların ayrıyeten biyoçeşitliliğe ziyan verdiğini söz etti.


AVCILARDAN ŞÜPHELENİYOR

Erişmiş, “Yazları aslında 40-45 yangın çıkıyor irili ufaklı fakat bir ayda üçüncü kere büyük çaplı bir yangın cereyan etti. Buranın bioçeşitliliği açısında ele aldığımız vakit da 146 tane kuş tipimiz var burada var olan, yaşayan. 40 tanesi esasen yerli ırk dediğimiz kendi kuşumuz yani göç etmeyen kuş. Bir çift saz kedisi var, onu izlemedeyiz çabucak bu bölgeye de çok yakın, tedirginliğimiz oydu. Bio çeşitliliğimize önemli ziyan veriyor. Ben buradan farklı bir açılım yapmak istiyorum. Başımda artık senaryolar oluşmaya başlıyor yani zira her iki Salı gününün üstüne denk geliyorsa bir olay Çarşamba günleri avcılık var ise bu kuşların hareketliliğini sağlamak için yakma diye makus bir senaryo diye düşünüyorum.” diye konuştu.


Etiketler: , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir