Lefter Küçükandonyadis kimdir? Lefter ne vakit, neden öldü? Lefter Küçükandonyadis hayatı ve mesleği..

Ocak 13, 2021 by Yorum yapılmamış

Fenerbahçe tarihine ismini altın harflerle yazdıran Lefter Küçükandonyadis, vefatının dokuzuncu yıl dönümünde sevenleri tarafından hatırlandı.

Lefter Küçükandonyadis, TFF tarafından “Altın Erdem Madalyası” ile ödüllendirilen birinci futbolcuydu. Mesleği boyunca 832 gol atan Küçükandonyadis, “Ordinaryüs” lakabı ile tanınıyordu.

Fenerbahçe ve tüm kadro taraftarlının sevgisini kazanan Lefter Küçükandonyadis, 86 yaşında hayata veda etti.

Mevt yıl dönümünde Lefter Küçükandonyadis kimdir? Fenerbahçeli eski futbolcu Lefter Küçükandonyadis kimdir? Lefter Küçükandonyadis hayatı ve mesleği merak konusu oldu.

LEFTER KÜÇÜKANDONYADİS KİMDİR?

Lefter Küçükandonyadis (22 Aralık 1925, Büyükada, İstanbul – 13 Ocak 2012, İstanbul), forvet mevkinde forma giymiş Rum asıllı Türk futbolcu ve teknik yöneticidir.

Doğum ismi Rumcada özgür manasına gelen Elefterios olan futbolcu, kısaca Lefter olarak anılmaktadır. Birebir vakitte ordinaryüs lakabıyla da tanınmaktadır.

Türk futbolunun ve Fenerbahçe’nin en tanınan futbolcularından biri olarak yıllarca alkışlanan Lefter, Fenerbahçe Marşı’nda da ismi geçen sembol oyunculardandır.

Fenerbahçe ile İstanbul Futbol Ligleri’nde toplam 3, Ulusal Küme’de 1 ve Muhteşem Lig’de 3 sefer olmak üzere Türkiye Şampiyonaları’nda toplam 4 kere şampiyonluk yaşadı.

AİLESİ

22 Aralık 1925 tarihinde, Büyükada’daki Hamam Sokak’ta dünyaya geldi.

Babası balıkçılık yapan Hristo, annesi ise Argiro idi.Doğum ismi Eleftherios olan ve Panani’nin akabinde ailenin ikinci erkek çocuğu olan Küçükandonyadis’in ailesi, 20. yüzyıl başında Arnavutluk’tan Büyükada’ya göçen Rum kökenli bir aileydi.

LEFTER KÜÇÜKANDONYADİS FUTBOL MESLEĞİ

Futbola Büyükada’da başladı. Taksim Spor Kulübü’nde yetişti. Taksim Kulübü yöneticileri kendisine lisans çıkartabilmek için 1941’de mahkeme kararıyla yaşını büyüttüler.

Lakin bu sayede grupta oynayabildi. 2 yıl Taksim ekibinde yer aldı.

FENERBAHÇE HAYATI

1943’te askere gitti, 4 yıl süren askerlikten sonra 1947’de İstanbul’a döndü ve Fenerbahçe kulübüne girdi. Buradaki futboluyla dikkat çeken Lefter, 3 Ekim 1951’de 17.500 liralık transfer fiyatıyla İtalya’nın Fiorentina kadrosuna transfer oldu.

1 yıl da Fransa’nın OGC Birçok ekibinde oynayan Lefter, 1953-1954 döneminden itibaren yine Fenerbahçe’de top koşturmaya başladı.

Birebir dönem, İstanbul Ligi’nde gol hükümdarı olan Lefter, 1964’e kadar toplamda 17 yıl giydiği Fenerbahçe forması altında 400’ün üzerinde gol kaydederek erişilmesi güç bir rekora imza attı.

Bu müddet zarfında, Türk futbolunun efsaneleşen isimlerinden biri olarak tanındı. Golcülüğünden dolayı Ver Lefter’e, yaz deftere! sloganı onun için yaygın olarak kullanıldı. Futboldaki ustalığından, çalımlarından ve gollerinden dolayı Ordinaryüs sıfatıyla anıldı.

ULUSAL KADRODA LEFTER

Futbol hayatında toplam 50 kere ulusal formayı giydi (46 kere A, 1 defa B, 3 sefer 21 yaş altı). 1954 FIFA Dünya Kupası’nda forma giyen Lefter turnuvada 2 de gol attı.

Türk futbolunda 50. Ulusal Maç altın madalyasını alan birinci futbolcu oldu. Ulusal kadro formasıyla attığı 21 golle en çok gol atan ulusal oyuncu unvanını 33 yıl boyunca elinde tuttu, 9 kere de ulusal grup kaptanlığını yaptı.

TEKNİK YÖNETİCİLİK VAKİTLERİ

1964’te futbolu bıraktıktan sonra Yunanistan’ın Egaleo, Güney Afrika’nın SuperSport United, Türkiye’nin Samsunspor, Orduspor, Mersin Antrenman Yurdu ve Boluspor ekiplerinde teknik yöneticilik yaptı.

1966-67 döneminde 2. Lig’de uğraş eden Mersin Egzersiz Yurdu grubunun başındaydı. Mersin Egzersiz Yurdu o dönem Osman Arpacıoğlu’nun attığı 23 golle şampiyon olarak birinci kere 1. Lig’e yükselmiştir. O dönem 17 ekipli ligde oynadığı 32 maçta 63 gol atan kırmızı-lacivertliler rekor puanla birinci defa 1. Lig’e yükseldiler.

Kasım 1970’te, Naci Özkaya’nın misyonundan ayrılması sonrasında Sivasspor teknik yöneticiliğine geldi. 1971 Haziran’ında ise misyonundan ayrıldı. 1971-72 dönemi başında Galata’nın teknik yöneticiliğini yapmaya başladı.

LEFTER KÜÇÜKANDONYADİS HAYATI

Antrenörlük mesleğinden sonra da bir mühlet spor müellifliği yaptı. 3 çocuğu vardır. 3 Mayıs 2009’da Kadıköy’de Kuşdili Parkı’na heykeli dikilmiştir.

Lefter 17 yaşındayken gayrimüslimlere karşı Varlık Vergisi yasası çıkarıldı. Vergiyi ödeyemeyenler toplama kamplarına gönderildi. Lefter’in babası fakir olduğu için sürgüne gitmekten kurtuldu, ancak bütün akrabaları Türkiye’yi terk etmek zorunda kaldı.

6-7 Eylül Olayları’nda ise Büyükada’daki konutunu basan çapulcular taşlayıp “Vurun şu gâvura” diye bağırdılar, Lefter sabaha dek elde silah kapıda bekledi.

Lefter’in meskeninin basıldığını duyan Fenerbahçeliler Kartal’dan motorlara binip Ada’ya koştular, Lefter’in konutunun önüne barikat kurdular. “Sana bunu kim yaptıysa söyle, haddini bildirelim” diyerek saldırganların isimlerini öğrenmek istediler.

Lefter saldıranların hepsini tanıdığı halde kimseyi ihbar etmedi, şikâyetçi de olmadı.

VEFAT NEDENİ

13 Ocak 2012 tarihinde, tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi’nde 86 yaşında ağır zatürreye bağlı kalp yetmezliğinden vefat etmiştir.

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu’nda binlerce kişi ve üst seviye yetkilinin katıldığı bir merasimle ebediyete uğurlandı. KKTC lideri Rauf Denktaş ile birebir gün vefat etmiştir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir