Hasan Kartal: Galatasaraylı yöneticiler dersine uygun çalışsın

Ocak 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Ziraat Türkiye Kupası Son 16 Turu’nda Çaykur Rizespor, deplasmanda Beşiktaş’a 1-0 mağlup olarak turnuvaya veda etti.

Karşılaşmanın akabinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Çaykur Rizespor Lideri Hasan Kartal, “Kupaya fazla ilgi duymamız biraz bizim için sıkıntı olurdu. Zira lig daha kıymetli. Hoş bir maçtı, güzel oldu. Beşiktaş kazandı, inşallah daha uygun yerlere gerçek giderler” sözlerini kullandı.

Lider Kartal, daha sonra Galatasaray ile Oğulcan Çağlayan transferi nedeniyle ortalarında yaşananlara da açıklık getirdi.

“SÖZLEŞMENİN DEDİĞİNE NAZARAN HAREKET ETMEK GEREKİR”

Geçtiğimiz dönem Oğulcan Çağlayan ile Rizespor ortasındaki kontratın son unsuruna nazaran yasal olarak muvaffakiyet futbolcunun sözleşmesini uzattıklarına dikkat çeken Hasan Kartal, “Yapılan bir mukavele var. Yapılan mukavelenin en son unsurunda Rizespor’un bir hakkı var. 1 yıl daha uzatma opsiyonu var. Yasal olarak bir iş mutabakatı üzere baktığınız vakit hiçbir sorun yok bunda. Zira evvelden anlaşılan ve karşılıklı imzalanan bir mukavele.

Bu mukavele çerçevesinde de biz son gün, atletimizle görüşme uygun olmadı, opsiyonumuzu kullandık. Opsiyonu kullandıktan sonra sanıyorum 6 maç kala atletimiz karşı formda mukaveleyi feshederek ve Rizespor’un çok düşünceli olduğu bir devirde gitti.


“O BAHİSLE İLGİLİ KONUŞANLAR EVVEL KONTRATIN UNSURUNU OKUSUN”

Bu çocuğun gidişi etik olarak bir sefer yanlışsız değil. Mukavele gereği yasal olarak hiç yanlışsız değil. O mevzuyla ilgili konuşanların evvel mukavelenin unsurunu okuması gerekir.

Mukavele unsurunda ne diyor? Futbolcu hakları, FIFA, UEFA falan onları bırak, evvel bir mukaveleyi okuyacaksın. O kontratın dediğine nazaran hareket etmek gerekir diye düşünüyorum” biçiminde konuştu.

“HAKLI OLAN TARAF KESİNLİKLE KAZANIR”

Kelam konusu transfer ile ilgili yasa sürecin işlediğini de belirten Kartal, “Hukuki bir süreç gidiyor. Sonuçta tüzel süreçte sonuç ne olursa olsun ona uymak zorundayız. Ona karşı çıkacak bir halimiz yok.

Sanıyorum 1-2 ay içerisinde sonuçlanır. Haklı olan taraf kesinlikle kazanır. Bu hususla ilgili pek söyleyecek bir şey yok. İlgili merciler inceliyor, sonucu bekleyeceğiz” diye konuştu.

“DERSİNE ÇALIŞMADAN KONUŞAN SINIFTA KALIR”

Uyuşmazlık Tahlil Kurulu’nun verdiği kararların akabinde Galatasaray Lideri Mustafa Cengiz’in yaptığı açıklamalarda değinen Lider Kartal, şu cümlelere yer verdi:

“O konuşmayı yapanlar evvel bir mukavelenin son hususunu okusunlar. Son unsurunu okumadan kameraların karşısına geçip; Rizespor nasıl yaptı, nasıl becerdi demek kaydıyla milleti, bir kurumu suçlayacak formda konuşmasınlar.

Evvel derslerine güzel çalışsınlar, ondan sonra konuşsunlar. Dersine çalışmadan konuşursa sınıfta kalır. Bence bu tip konuşmalar yanlış. Galatasaray da taraftarı olan güzide bir kulüp. Bunu yönetenlerin birtakım şeyleri düşünmesi lazım.


“RİZESPOR YASAL HAKLARINI KULLANIYOR”

Evvel dersine çalışması lazım, şayet bilgi ve doküman bulamıyorsa bizden istesinler. Bizden bir evrak istediler de vermedik mi? İstesinler, basınlar ona nazaran konuşsunlar. ‘Rizespor, federasyonda nasıl yaptı bilemiyorum. Rizespor neyi becerdi?’ Rizespor bir şey becermedi. Yasal haklarını kullanıyor.

Kontrattaki son hususun gereği neyse Rizespor onu yapmıştır. Yapmasa mıydık? Biz yöneticiyiz, Rizespor’un haklarını savunmadığımız vakit bizden sonra gelecek yöneticiler bir şey sormaz mı? İlla ki sorar. Biz yönettiğimiz bir kulüpte yapmamız gerekeni yaptık.”


SÖZLEŞMENİN SON UNSURU

Hasan Kartal, konuşmasının akabinde Oğulcan Çağlayan’ın mukavelesini uzatmakta kendilerini haklı gösterdiğini savunduğu sözleşmenin son hususunu de basın mensuplarıyla paylaştı.


Etiketler: , , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir