İtalya’da 2 bakan ve 1 bakan yardımcısı istifa etti

Ocak 14, 2021 by Yorum yapılmamış

İtalya‘nın Avrupa Birliği’nden (AB)koronavirüsün tesirlerini hafifletmek için aldığı kurtarma fonunun kullanımına yönelik Başbakan Giuseppe Conte’yi son günlerde sert biçimde eleştiren ve hükümetten çekilmeyi gündeme getirmesiyle hükümet krizine yol açan  Italia Viva (Iv) Partisinin başkanı Matteo Renzi, Temsilciler Meclisi’nde basın toplantısı düzenledi.

2 BAKAN VE 1 BAKAN YARDIMCISI İSİTFA ETTİ

Renzi, kabinede misyon alan Tarım ve Orman Siyasetleri Bakanı Teresa Bellanova, Aile Bakanı Elena Bonetti ile Dışişleri Bakan Yardımcısı Ivan Scalfarotto’nun hükümetten çekildiklerine dair istifa mektuplarını başbakanlığa gönderdiğini açıkladı.

“BU KRİZ AYLAR ÖNCESİNDEN AÇILMIŞ DURUMDA”

Hükümet krizine ait Renzi, “Bu kriz aylar öncesinden açılmış durumda, bunu Italia Viva başlatmadı.

Demokrasinin biçimleri vardır şayet biçimlere hürmet duyulmazsa o vakit birinin çıkıp ‘Kral çıplak’ deme hamasetine sahip olması gerekir.

İstifa etmek yürek ve sorumluluk ister. Bir koltuğu bırakmak statükoya yapışmaktan daha sıkıntı.” dedi.

“KRİZİN NASIL SONUÇLANACAĞI CONTE’YE BAĞLI”

Renzi, krizin nasıl sonuçlanacağının Başbakan Conte’ye bağlı olduğunu, parti olarak tekrar bu koalisyon dahilinde ya da muhalefette olmak üzere her şeyi tartışmaya hazır olduklarını söyledi.

“İTALYA 2023’TE SANDIĞA GİDECEK”

Bu krizle parlamentodaki sandalye sayısına nazaran güvenoyu alacak yeni bir hükümet kurulmazsa erken seçim ihtimalinin de gündeme gelebileceği hatırlatılan Renzi, “Seçimlere gitmeyi gerektirecek şartların olduğuna inanmıyorum. İtalya 2023’te sandığa gidecek. Şimdi gençlere nasıl istihdam yaratabiliriz onunla ilgilenmeliyiz.” diye konuştu.

Renzi, ülkenin problemlerine odaklanılması ve bunların tahliline yönelik somut adımlar görmek istediklerini, siyasetin bunun için olduğunu kaydetti, Başbakan Conte’yi demokratik olmamakla eleştirdi.

KOALİSYON ORTAKLARINDAN RENZİ’YE REAKSİYON

Başbakan Conte liderliğindeki koalisyonun ortaklarından Renzi’nin açıklamalarına reaksiyon gösterildi.

PD Genel Sekreteri Andrea Orlando, Twitter hesabından, Iv’nin hükümetten çekilme kararını değerlendirirken, “Birkaç kişinin yaptığı ancak bedelini hepimizin ödeyeceği önemli bir yanılgı.” tabirini kullandı.

M5S yetkilisi Fabio Massimo Castaldo da Twitter’dan, “Enerjimizi daima birlikte sağlık, toplumsal ve ekonomik krizinden çıkmak için kullanmak yerine Renzi önemli kriz açmayı tercih etti. İtalya‘yı korumak için sayfayı çevirmeliyiz.” yorumunu yaptı.

Ana muhalefetteki çok sağcı Lig Partisi önderi Matteo Salvini ise derhal erken seçim daveti yaptı. Ülkede yapılan son anketlerde, oy kaybı yaşasa da Lig Partisi birinci parti pozisyonunda bulunuyor.

SİYASİ SENARYOLAR

Kabinede 2 bakanı ve 1 bakan yardımcısı bulunan Iv’nin hükümetten çekildiğini açıklaması, bilhassa parlamentonun üst kanadı Senato’daki 18 senatörü, Conte liderliğindeki koalisyonun parlamentodaki çoğunluğu açısından kilit ehemmiyet taşıyordu.

Başbakan Conte ise bugün öğlenden sonra yaptığı açıklamada, kriz çıkmamasını umduğunu tabir etmişti.

Renzi’nin Italia Viva’nın hükümetten çekileceğini duyurmasından sonra gözler yeniden Başbakan Conte’nin nasıl bir yol izleyeceğine çevrildi.

Siyasi senaryolarda, Başbakan Conte’nin bakanların istifasını askıya alıp koalisyonun ilerlemesi için görüşmeler yapabileceği ya da Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya giderek hükümetin istifasını verebileceği belirtiliyor.

Conte’nin istifa etmesi durumunda Cumhurbaşkanının yeni hükümet için siyasi istişareleri başlatılması gündeme gelecek. Ülkede teknokrat bir hükümet kurulması ya da erken seçimlere gidilmesi de öbür seçenekler ortasında yer alıyor.

5 Yıldız Hareketi (M5S), Demokratik Parti (PD), Özgürler ve Eşitler (LeU) ve Iv’nin oluşturduğu koalisyon hükümeti, tekrar Conte liderliğindeki M5S ile çok sağcı Lig Partisi’nin oluşturduğu koalisyon hükümetinin yerine 5 Eylül 2019’da kurulmuştu.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir