Adana’da dolandırıcılar, ulusal bedelleri parola yaptı

Ocak 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Adana Vilayet Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Yankesicilik ve Dolandırıcılık Ofis Amirliği grupları, dolandırıcılara yönelik operasyon düzenledi.

Takımlar, vatandaşları arayıp, kendilerini polis ve savcı olarak tanıtarak dolandırıcılık yapan çeteye yönelik çalışma başlattı.

Polis, savcılıktan alınan müsaadeyle yaklaşık 6 ay boyunca yaptığı takiple çetenin, telefonla aradıkları vatandaşları, “Terör örgütü PKK ve FETÖ’ye yapılan operasyonda, mesken aramalarında kimliğiniz çıktı. İsminiz terör olaylarında kullanılabilir. Meskeninizde altın ya da paranız varsa size göndereceğimiz polise verin. Operasyondan sonra size geri verilecek.” diyerek dolandırdığını belirledi.

SIK KULLANILAN İSİMLERİ TERCİH ETTİLER

Polis, çeteyi takibe başladığında, şüphelilerin tüm Türkiye’deki sabit telefonların bulunduğu bir rehberi ele geçirdiği ve bu rehberden vatandaşları aradıklarını tespit etti.

Ayrıyeten çetenin, dolandırılması daha kolay olduğunu düşündüğü yaşlı vatandaşları ağlarına düşürdüğü, bu nedenle de rehberde yaşlı olabileceklerini düşündükleri evvelce daha çok kullanılan isimler olan ‘Ayşe, Fatma, Emine, Mehmet, Mustafa, Ramazan, Ali, Hüseyin’ gibi isimleri aradığı belirlendi.

Polis, çetenin bu yolla 12 vilayette 10 vatandaşı, yaklaşık 900 bin TL dolandırdığını tespit etti.

İKİ OPERASYON DÜZENLENDİ

Polisin çalışması sonucu çetenin Adana, İzmir ve Şanlıurfa’da faaliyet gösterdiği, liderliğini ise İbrahim K.’nin yaptığı, bunun yanı sıra Hüseyin B., Cuma A., Ali K., Eyüp Ç., Nabi D., Ömer Y. ve Emrah İ.’nin de vatandaşları arayarak polis ve savcı oldukları palavrasıyla dolandırdığı saptandı.

Çetenin, telefonda kandırılan vatandaş hangi ildeyse o vilayetteki aracı kişinin aranıp, vatandaşın yanına gönderildiği ve altın ya da parayı aldırdığı belirlendi. Öte yandan polisin, yaptığı takip sırasında 12 vilayette 15 vatandaşın toplam 914 bin TL dolandırılmasının önüne geçtiği de öğrenildi.

22 KUŞKULU TUTUKLANDI

Polis, yaptığı takibin akabinde dolandırıcılık hatasına karıştığı belirlenen 32 şüpheliyi gözaltına aldı. Emniyetteki sorgularının akabinde adliyeye sevk edilen şüphelilerden 22’si tutuklanırken, 10’u isimli denetim kaidesiyle hür kaldı.

TUTUKLU SAYISI 33’E YÜKSELDİ

Polis grupları tutuklamaların akabinde çetenin faaliyetlerine devam ettiğini belirleyince, takibi sürdürdü. Takibin akabinde 26 Aralık’ta şafak vakti Adana merkezli İzmir ve Şanlıurfa’da, belirlenen adreslere eş vakitli operasyon düzenledi. Operasyonda İbrahim K., Cuma A., Hamit A., Hüseyin B., Ali K., Eyüp Ç., Nabi D., Ömer Y., Emrah İ., Mehmet A., Nevzat K. ve Murat K. ile ismi açıklanmayan 4 kişinin de ortalarında bulunduğu 16 kişi daha gözaltına alındı.

Bu bireylerden çetenin liderliğini yaptığı öne sürülen İbrahim K. ile birlikte 11 kuşkulu tutuklanırken, 4’ü isimli denetim koşuluyla özgür bırakıldı, Cuma A. ise konut hapsine çarptırıldı.

Şüphelilerin, dolandırıldıktan sonra telefonla yönlendirilen mağdurlarla buluşma, para ve altın alma ve bu altınları kuyumcuda bozdurduğu anlar takip sırasında kamera imgelerine yansıdı. Böylelikle operasyonda tutuklanan kişi sayısı 33’e çıktı.

‘VATAN, MİLLET, BAYRAK’ ŞİFRELERİNİ KULLANDILAR

Öte yandan, polisin yürüttüğü soruşturma sonucu telefon dolandırıcılarının aradıkları mağdurlara buluşmadan evvel kendilerini tanımak için “Yanına geldiğimde sana ‘bayrak’ diyeceğim. Sen de ‘vatan’ diye karşılık ver.” diye parolalar verdiği ve bu sayede parasını alacağı mağdurları buluştukları anda teyit ettikleri ortaya çıktı.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir