Bursa’da eksperin hasarlı olduğunu anlamadığı araç mahkemelik etti

Ocak 14, 2021 by Yorum yapılmamış

4 sene evvel internetten İzmir’de “bayan tabipten satılık temiz” ilanı ile gördüğü araba için ilgili numarayı arayan Selim Bilgili, aracın galeride olduğunu öğrenince görmek için İzmir’e gitti.

Aracı beğendikten sonra bir ekspertiz firmasına giden Bilgili, kusur bulunmadığına dair raporu ile aracı 40 bin lira karşılığı bayan hekimden satın aldı.

9 AY SONRA SATINCA GERÇEK ORTAYA ÇIKTI

Satın aldığı arabası bir müddet Bursa’nın İnegöl ilçesinde kullanan Bilgili, birebir aracı 9 ay sonra bir öbür şahsa sattı.

Arabası satın alan bu kişi bir hafta sonra Bilgili’yi arayıp arabanın 19 bin lira hasar kaydı olduğunu belirtip, aracı geri almasını istedi.

Taraflar anlaşamayınca aracı satın alan kişi, Selim Bilgili’ye dava açtı.

MAHKEME KARŞI TARAFI HAKLI BULDU

Açılan dava sonucu mahkeme karşı tarafı haklı bularak arabayı, Selim Bilgili’ye geri verdi.

Bunun üzerine Bilgili de aracı kendisine satan kişiyi dava etti.

Lakin birebir mahkeme Bilgili’nin açtığı davaya ret kararı verince bir defa daha şoke olan Selim Bilgili, bir üst mahkemenin yolunu tuttu.

“DOLANDIRDILAR BENİ MAĞDURUM”

1,5 yıldır hukuk çabası verdiğini belirten Selim Bilgili, “Araç benden yaklaşık 1 ay evvel kaza yapmış, sigorta şirketiyle anlaşmışlar ben aracı aldıktan sonra sisteme düşürüyorlar. Tabi sattığım kişi beni mahkemeye verdi. Aracı mahkeme bana geri aldırttı. Bende sonraki günü aracı bana satan şahısları mahkemeye verdim. Mahkememiz yaklaşık 1,5 yıl sürdü, dün karar açıklandı ret kararı verildi. Bana aracı geri aldıran birebir mahkeme, bana ret kararı veriyor. Hakikaten şoke oldum. Bende burada mağdur durumdayım dolandırdılar beni, mağduriyetimin giderilmesini istiyorum, bir üst mahkemeye itiraz edeceğiz. Biz yandık, diğeri yanmasın. Otomobil alırken, çok dikkatli olsunlar. 1,5 yıldır arabayı kullanmıyorum, mahkeme sonuçlansın diye garaja koydum, bekliyorum.” dedi.

Davacı olduğu karşı tarafla görüştüğünü belirten Bilgili, bayan hekimin “Ben galericiye verdim, beni ilgilendirmez” dediğini söyledi.

SATICININ ÖNERDİĞİ DEĞİL ALICININ BULDUĞU EKSPERTİZ TERCİH EDİLMELİ

Öte yandan, olayla ilgili konuşan sigorta uzmanları ise sigorta ile anlaşılıp hasar kaydının satış yapıldıktan sonra girilmesi üzere bir olayın olamayacağını söylüyor.

Uzmanlar “Kişi, kazayı yaptı. Kaskodan belge açıldı. Kısa vadeli bir tamiratsa, aracı aldıktan bir gün sonra bile satışını yapabilir. Bu sırada sigorta şirketi hasar belgesinin kapamasını yapamadığı için aracın tramer sorgusunda hasar kaydının çıkmaması yüksek ihtimal. Tez edilenin tersine temel mutabakatlı yer ekspertiz yaptırdığı yer olabilir. Dikkat edilmesi gereken konu, satıcının ekspertizine değil, alıcının kendisinin yanlışsız taraf olmayan bir ekspertiz bulup raporu ondan almış olması gerekir.” diyor.

Etiketler: , , , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir