Ordu’da rüzgar güç santrali sayısı artırılacak

Ocak 15, 2021 by Yorum yapılmamış

Ağustos 2020’de özel bir firma tarafından Ordu vilayetine bağlı Akkuş’un 1.750 rakımlı Taz Yaylası’na kurulması için çalışmalarına başlanan rüzgar güç santrali, tam kapasiteyle faaliyete geçti.

Yüksekliği 116 metreyi bulan ve her biri 18 ton tartısında olan türbinlerden üretilecek elektriğin günlük 12 bin meskenin muhtaçlığını karşılaması hedefleniyor.

RÜZGAR GÜCÜ SANTRALİ TÜRBİNLERİ İÇİN 15 MİLYON DOLAR HARCANDI

Şu ana kadar 15 milyon dolar harcanarak kurulan rüzgar güç santrali türbinlerinden üretilen elektrik ise ulusal elektrik şebekesine aktarılıyor.

Yenilebilir gücün başında rüzgar, su, güneş ve katı atık geldiğini aktaran Güler, bunların dördünü Ordu’da uygulamaya başladıklarını aktardı.

“SANTRAL SAYISI DAHA DA ARTACAK”

Güler, Akkuş’un 1.750 rakımlı Taz Yaylası’na kurulan rüzgar güç santralinin bölge ismine hayli sevindirici olduğunu vurgulayarak ilerleyen süreçte Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan güç şirketi Ordu Güç AŞ (OREN) aracılığıyla rüzgar güç santrali sayısının daha da artırılacağını, bunun çalışmalarının sürdüğünü söz etti.

Ordu’da rüzgar gücü santrali kurulmadan evvel bölgenin rüzgar haritalarının çıkarıldığını ve potansiyellerinin hesaplandığını kaydeden Güler, “Şimdi buraları özel kesime açtık. Hasebiyle doğalgaza bağlı olmayan, çevreyi kirletmeyen, etraf dostu rüzgar gücünü Ordu’da da kullanmaya başladık. Bu durum epeyce kıymetli ve hepimizi mutlu eden bir durum.” dedi.

Güler, faaliyete geçen 3 türbinin toplam 12 megavat elektrik ürettiğini belirterek şunları söyledi:

“İlerleyen süreçte belediyemizin tesisleriyle birlikte 30 megavatı bulan bir çalışma olacak lakin bölgemizde potansiyel çok daha büyük. Şu anda adım adım ilerliyoruz. Amacımız bölgedeki rüzgar potansiyelini güce çevirmek.”

Etiketler:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir