İngiltere’de kraliyetin gücünü simgeleyen kuzgunlardan biri kayboldu

Ocak 15, 2021 by Yorum yapılmamış

Bir vakitler hapishane olarak kullanılan ve şimdi  İngiliz Kraliyet mücevherlerinin saklandığı Londra Kulesi, kraliyet için büyük kıymet taşıyor. İnanışa nazaran kuledeki kuzgunların sayısının altıdan daha az olması Birleşik Krallık’ın çökmesi manasına geliyor.

Guardian’a konuşan Londra Kulesi’nin kuzgun eğitmeni Christopher Skaife, Merlina isimli kuşun uzun bir müddet evvel kaybolmasının akabinde öldüğünün varsayıldığını doğruladı.

ÖLDÜĞÜNDEN ŞÜPHELENİYOR

Skaife, “Merlina özgür ruhlu bir kuzgun ve daha evvel pek çok kere kuleyi terk edip geri döndü. Lakin uzun vakittir ortada yok ve öldüğünden şüpheleniyorum” sözlerini kullandı.

Bununla birlikte, Merlina’nın ortadan kayboluşuyla kuledeki kuzgunların sayısını yediye düştü. Efsaneye nazaran iki kişi kuzgun daha ölürse kule ve İngiliz Krallığı’nın düşeceğine inanılıyor.

Fakat Skaife, şayet bir mühlet daha Merlina geri dönmezse, kulede en az altı tane kuzgunun kalmasını sağlamak için bir yedek planı olduğunu belirterek, “Londra Kulesi’nde, kraliyet kararnamesiyle gelen altı kuzgunumuz var.

Şayet Merlina’dan umut büsbütün kesilirse kuzgun yetiştirme programından yavru bir kuşu getireceğiz Hasebiyle durumumuz şu anda güzel. Lütfen endişlenmeyin” tabirlerini kullandı.

17. YÜZYILDA KRAL, KEHANETTEN KORKTUĞU İÇİN MÜDAFAAYA ALDI

Çeşitli efsaneler, kuzgunları Britanya Hükümdarı II. Charles ve gökbilimci ve kahin  John Flamsteed ile ilişkilendiriyor. 17. yüzyıl’da Britanya Hükümdarı İkinci Charles bir kararname yayınlayarak kuzgunların özel müdafaa altına alınmasını sağladı.

Lakin nedenine dair farklı rivayetlerden bulunuyor. Bunlardan birine göre  Kral Charles, Flamsteed’in kuzgunlar yüzünden yıldızları inceleyemediği için şikayet ettikten sonra, onları kuleye hapsettti.

Bir başkasına nazaran ise Flamsteed, 1666 yılında meydana gelen ve Londra’nın tarihini silip süpüren “Büyük Yangın”ın nedenin kuzgunlar olduğunu söylemesinin ardından  hayvanların  öldürülmesi nedeniyle pişmanlık duydu.

YAKLAŞIK 400 YILDIR ÖZEL EĞİTMENLER TARAFINDAN BAKILIYORLAR

Hükümdara, tüm kuzgunları öldürmenin berbat bir alamet olacağı öğütlendikten sonra da II. Charles, altı kuşun kulede tutulmasını emretti. Akabinde, Londra Kulesi’nin sakinleri olan ve pek dost canlısı olmamalarıyla ünlü Branwen, Hugine, Munin, Gwyllum, Thor ve Baldrick isimli kuzgunların uçup gitmemeleri için kanatlarında uçmalarını sağlayan tüyler azaltıldı.

Yaklaşık dört yüz yıldır ise kuzgunlar özel eğitmenler tarafından yetiştirilip dikkatle izleniyor.

Etiketler: , , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir