ABD ve Çin ortasındaki ticaret savaşı 245 bin kişinin işine mal oldu

Ocak 15, 2021 by Yorum yapılmamış

ABD-Çin İş Kurulu (USCBC), Oxford Exonomics ile birlikte hazırladığı “ABD-Çin Ekonomik Bağları: Kritik dönemeçte kıymetli bir ortaklık” başlıklı raporunu yayımladı.

“TRUMP’IN ÇİN İLE BAŞLATTIĞI TİCARET SAVAŞI ABD İKTİSADINA ZİYAN VERDİ”

Raporda, ABD Lideri Donald Trump’ın Çin ile başlattığı ticaret savaşının ABD iktisadına ziyan verdiğine dikkat çekildi.

ABD’nin Çin ile olan ticaret ve yatırım alakasından yarar sağladığı belirtilen raporda, 2019’da Çin’e yapılan ihracatın ABD’de 1,2 milyon kişinin işini desteklediği kaydedildi.

“245 BİN KİŞİLİK İŞ KAYBIYLA SONUÇLANDI”

Raporda, iki ülke ortasındaki ticaret savaşında, Trump idaresi tarafından belirtilen temel siyaset amaçlarına ulaşmada başarısız olunduğuna dikkati çekilerek, “Ekonomiye yarar sağlamak yerine, ABD ekonomik büyümesini ve istihdamı azalttı, kestirimi olarak 245 bin kişilik iş kaybıyla sonuçlandı.” değerlendirmesinde bulunuldu.

“İMZALANAN TİCARET MUTABAKATLARINA KARŞIN GÜMRÜK TARİFELERİ YÜKSEK DÜZEYLERDE SEYRETTİ”

İki ülkenin geçen yıl ocak ayında imzaladığı birinci faz ticaret muahedesine karşın gümrük tarifelerinin yüksek düzeylerde seyrettiğine işaret edilen raporda, muahedenin tarım, finansal hizmetler ve fikri mülkiyet üzere mevzularda uzun müddettir devam eden ticari pürüzlerin kaldırılmasında değerli ilerleme kaydettiği lakin Çin devletine ilişkin işletme disiplinleri, sübvansiyonlar, datalar ve siber güvenlik ile ilgili bir dizi kaygıyı gideremediği aktarıldı.

ARTAN TANSİYONUN ABD İKTİSADINA ZİYAN VERECEĞİ KAYDEDİLDİ

Raporda, artan ticari tansiyonların ve Çin ile ayrışmanın ABD iktisadına daha fazla ziyan vereceği ve istihdamı azaltacağı kaydedildi.

Tarifelerin azaltılmasının ABD iktisadına yarar sağlayacağı ve istihdam yaratacağı vurgulanan raporda, “Her iki hükümetin de ortalama tarife oranlarını yaklaşık yüzde 12’ye düşürdüğü ticaret savaşının durulması senaryomuzda, ABD iktisadı önümüzdeki 5 yıl içinde ek 160 milyar dolarlık gerçek GSYH üretecek ve 2025 yılına kadar ek 145 bin kişiyi istihdam edecektir.” sözü kullanıldı.

2022’DE 732 BİN KİŞİLİK İŞ KAYBI YAŞANABİLİR

Raporda, ticaret savaşının tırmanması senaryosunda ise ABD iktisadında GSYH’nin gelecek 5 yıl içinde 1,6 trilyon dolar azalabileceği, 2022’de 732 bin ve 2025’te 320 bin kişilik iş kaybının yaşanabileceği belirtildi.

Etiketler: , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir