Dışişleri Bakanlığı’ndan, Yunan Başpiskoposun İslam’a yönelik kelamlarına kınama

Ocak 18, 2021 by Yorum yapılmamış

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İeronimos’un bir televizyon kanalına verdiği mülakatta sarf ettiği, İslam dinine ait haddini bilmez sözlerin şiddetle kınandığı bildirildi.

“KUTSAL DİNİMİZE LİSAN UZATILMASI ESEF VERİCİDİR”

Açıklamada, İslam’ın farklı din ve medeniyetlerin bir ortada yaşamasını temin eden bir müsamaha anlayışını ve merhameti temel alan bir barış dini olduğu vurgulanarak, “Tüm dünyanın içinden geçmekte olduğu global salgın şartlarında, herkesin karşılıklı hürmet ve müsamaha ortamının geliştirilmesi tarafında gayret harcaması gerekirken kutsal dinimize lisan uzatılması esef vericidir.” sözleri kullanıldı.

“AVRUPA’DA ARTAN IRKÇILIK VE İSLAM DÜŞMANLIĞININ MÜSEBBŞBİ DE BU ÇEŞİT HABİS FİKİRLERDİR”

Ayrıyeten, barışa hizmet etmesi gereken din adamlarının bu cins mesnetsiz sözlerle toplumlara nifak tohumları ekmelerinin ibret verici olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Başpiskopos’un toplumu İslam’a karşı düşmanlık ve şiddete sevk etmekte olan bu kışkırtıcı sözleri, tıpkı vakitte İslamofobi’nin ulaştığı korkutucu seviyeyi de göstermektedir.

Avrupa’da artan ırkçılık, İslam ve yabancı düşmanlığının müsebbibi de esasen bu tıp habis fikirlerdir.

İstikşafi görüşmelerin ön hazırlıklarının yapıldığı bir devirde bu türlü bir açıklamanın yapılmış olması da ayrıyeten manidardır ve süreci baltalamaya yönelik bahtsız bir adım mahiyetindedir.”


Etiketler:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir