Türkiye ile AB ortasında vize görüşmeleri başlıyor

Ocak 18, 2021 by Yorum yapılmamış

Avrupa Birliği (AB) periyot başkanlığını 1 Ocak’ta Portekiz’e devreden Almanya’nın Dışişleri Bakanı Maas bugün çalışma ziyareti için Türkiye’de olacak.

Maas’ın da sürpriz halde Türkiye’ye gelmesi, AB’nin bilhassa Türkiye’nin bu yıl için beyan ettiği ıslahat sürecine tam dayanak ve bu süreci samimi formda ele almada kararlılığının göstergesi olarak bedellendiriliyor.

ISLAHATLAR

Maas’la bugün öğlen saatlerinde Dışişleri Bakanlığı’nda görüşecek olan Mevlüt Çavuşoğlu da, Türkiye’nin AB’den ıslahat sürecine köstek değil dayanak olmasının beklediklerini tabir ederek bilhassa 18 Mart 2016 tarihli mutabakatın güncellenmesi gerektiğine işaret etmişti.

GÜNDEM VİZESİZ AVRUPA

Bugünkü görüşmede 18 Mart Mutabakatı’nın güncellenmesinin en değerli gündem unsuru olması bekleniyor. Türkiye bu kapsamda Türk vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanması ile Gümrük Birliği’nin (GB) güncellenmesine öncelik verilmesini istiyor.

Ankara’nın bilhassa vatandaşları direkt ilgilendiren vize muafiyetinde AB’den samimiyet beklediği ve bu bahiste birkaç ülkenin keyfi siyasi engellemelerini kaldırması gerektiğine dair Maas’a ileti vereceği öğrenildi.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir