Hatay’da Amanoslardan toplanan defne yaprağı teleferikle indiriliyor

Ocak 18, 2021 by Yorum yapılmamış

Son yıllarda terör ve yangınlarla gündeme gelen Amanos dağlarının sarp yamaçlarında kalitesi hayli yüksek olan defne ağaçlarının yaprakları toplanarak ekonomik yarar elde ediliyor.

DAĞLARIN YÜKSEK KESİTLERİNDEN YAPRAKLAR TELEFERİK İLE İNİYOR

Güç kurallarda toplanan defne yaprakları Karadeniz Bölgesinde olduğu üzere teleferik sistemleri ile dağların yüksek bölümlerinden indiriliyor.

YILLIK ORTALAMA 700 TON DEFNE YAPRAĞI TOPLANIYOR

İskenderun Orman İşletme Müdürlüğü hudutları içerisinde bulunan Akçay mevkisinde yıllık ortalama 700 ton defne yaprağının toplandığını belirten İlhami Selçuk, “Memleketimiz açısından kıymetli bir durum bacasız fabrika üzere bu iş. Sarp bölgelerde kurduğumuz pancar motoru sistemi ile defne yapraklarını toplandığı yerlerden indiriyoruz ve Samandağ ilçesinde bulunan fabrikaya gönderiyoruz.

KURUTULAN DEFNELER İZMİR’E GÖNDERİLİYOR

Burada kurutuluyor ve oradan da İzmir’e gönderiliyor. Burada yaprak kalitesine nazaran ayrıştırılıp yurt dışına ihraç ediliyor. Yalnızca bizim yaptığımız çalışmada yıllık ortalama 70-80 bin dolar bir döviz girdisi oluyor. Bulunduğumuz Amanos Dağlarında artık rastgele bir terör tehdidi görmüyoruz. Bir tasa yaşamıyoruz.” formunda konuştu.

ŞİFA KAYNAĞI

Defne yaprağı kaynatılıp suyunun balla karıştırılıp içilmesi halinde boğaz ağrısına çok güzel gelidiği belirtiliyor.

Etiketler: ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir