Cumhuriyetçilerden Joe Biden’a birlikte çalışma kelamı

Ocak 21, 2021 by Yorum yapılmamış

ABD’de dün yemin ederek, ülkesinin 46. lideri olan Joe Biden vazifesine başladı.

Önde gelen Cumhuriyetçiler, Lider Biden’ın açılış konuşmasındaki “birlik” davetlerini memnuniyetle karşıladı; “Amerikan halkının yararına” birlikte çalışma kelamı verdi.

Axios’un haberine nazaran, Demokratlar Senato’da ezici bir çoğunluğa sahip değil. Münasebetiyle Biden’ın, hayata geçirmek istediği yasalar için Cumhuriyetçilerle birlikte çalışması gerekecek.

CUMHURİYETÇİLERDEN BIDEN’A İLETİ

Senato Azınlık Başkanı Cumhuriyetçi Mitch McConnell, Twitter hesabından Biden’ın yemin merasimiyle ilgili yaptığı paylaşımda, “Başkan Biden ve yardımcısı Harris’e tebrikler. Olabilecek her yerde birlikte çalışmayı ve gerektiğinde hürmetle farklılaşmayı dört gözle bekliyorum.” dedi.

“BİRLİKTE ÇALIŞALIM”

Senatör Pat Toomey, “Başkan Biden’ı ulusal birlik davetinden dolayı takdir ediyorum. Lideri, her iki taraftan Kongre üyeleriyle birlikte çalışarak, taahhüdünü yerine getirmeye çağırıyorum.” tabirini kullandı.

Senatörler Susan Collins ve Mitt Romney de Biden’ın konuşmasının “çok güçlü ve elzem olduğunu” belirterek, ülkenin yeni Lideri ile birlikte çalışma isteklerini lisana getirdi.

MEKTUP YAZDILAR

Joe Biden’ın galibiyetinin Seçici Şura onayını reddeden Meclis’in 17 yeni Cumhuriyetçi temsilcisi, lideri bir mektup ile tebrik ederek, birlikte çalışma isteklerini aktardı.

BIDEN’A REAKSİYON

Öteki Cumhuriyetçiler ise Biden’a kuşkuyla yaklaşıyor. Onlardan biri olan eski New Jersey Valisi Chris Christie, ABC News’e yaptığı açıklamada, “Konuşması ileriye dönüktü. Ancak yaptığı her idari süreç, daha evvel olanları bilakis çevirmekle ilgiliydi.” diye konuştu.

Senatör John Barrasso, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ülkeyi birleştirmek kıymetli lakin bilhassa Keystone XL boru sınırıyla ilgili olarak yaklaşan birtakım idari buyruklardan kaygı duyuyor.” görüşünü paylaştı.

Kelam konusu boru çizgisinin, Kanada petrol alanlarından ABD’deki rafinerilere günde 830 bin varil ham petrol taşıması bekleniyor.

Etiketler:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir