Meteoroloji’den don ve buzlanma uyarısı

Ocak 21, 2021 by Yorum yapılmamış

 

Türkiye bir müddettir soğuk ve kar yağışlı bir havanın tesiri altında.

Yurt genelinde hava sıcaklıkları yükselişe geçerken Meteoroloji Genel Müdürlüğü don ve buzlanma ihtarında bulundu.

Meteoroloji tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran ülkemizin doğu kesitleri modüllü ve çok bulutlu, Trabzon, Rize, Artvin, Ardahan, Muş, Bitlis, Van, Hakkari, Şırnak, Batman ve Siirt etraflarının karla karışık yağmur ve kar yağışlı, öteki yerlerin az bulutlu geçeceği belirtildi.

KUVVETLİ BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI

Gece ve sabah saatlerinde bilhassa kıyılarda hafif, iç ve doğu kısımlarda kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı ile yer yer pus ve sis hadisesi beklendiği uyarısı yapıldı.

Buzlanma nedeniyle bilhassa ulaşımda yaşanabilecek aksiliklere karşı önlemli olunması istendi.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

Doğu Karadeniz’in iç kısımları ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda çığ oluşma riski olmasından yaşanabilecek aksiliklere karşı da dikkatli ve önlemli olunması konusunda bilgilendirme yapıldı. Bölgesel olarak yapılan hava varsayımları ise şöyle:

MARMARA BÖLGESİ

Modüllü ve az bulutlu geçeceği kestirim ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde bölge genelinde yer yer pus ve sis hadisesi ile buzlanma ve don olayı bekleniyor.

EGE BÖLGESİ

Modüllü ve az bulutlu geçeceği iddia ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kısımlarında yer yer pus ve sis hadisesi ile buzlanma ve don olayı bekleniyor.

AKDENİZ BÖLGESİ

Modüllü ve az bulutlu geçeceği kestirim ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kesitlerinde yer yer pus ve sis hadisesi ile buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Modüllü ve az bulutlu geçeceği kestirim ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde bölge genelinde yer yer pus ve sis hadisesi ile kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ BÖLGESİ

Modüllü ve az bulutlu geçeceği iddia ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde kıyılarında hafif, iç kesitlerinde orta kuvvette olmak üzere buzlanma ve don olayı ile yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ

Modüllü ve çok bulutlu, Trabzon, Rize ve Artvin etraflarının karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde kıyılarında hafif, iç kısımlarında kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı ile birlikte, yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Kesimli ve çok bulutlu, Ardahan, Muş, Bitlis, Van, Hakkari ve Şırnak etraflarının kar yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Bölge genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı ile yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Modüllü ve çok bulutlu, akşam saatlerinde Batman ve Siirt etraflarının kar yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

DENİZLERDE DURUM

Denizlerde ise Doğu Akdeniz’de fırtına beklendiği belirtildi. Bunun yanı sıra dalga uzunluğunun Karadeniz, Ege, Marmara ve Akdeniz’de ekseriyetle 1 ile 2 metre ortasında olduğu söz edilirken kesimli az bulutlu ve görüş uzaklığının yeterli ya da orta derece olduğu bildirildi.

 

Etiketler: ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir