AİHM’in kararları ıslahat paketinde pahalandırılacak

Ocak 21, 2021 by Yorum yapılmamış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde kkonomi ve hukuk alanında hazırlanan ıslahat düzenlemelerinin hazır olduğunu ve yakın vakitte kamuoyuna sunulacağını belirtti.

Islahat hazırlıklarını koordineli bir formda yürüten 6 bakanlık ile AK Partili birtakım kurmayların oluşturdukları taslak metin dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunuldu.

Taslak metninde AYM ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) kararlarının mahkemeler tarafından nasıl uygulanması gerektiği ile ilgili yeni düzenlemeler yapılacak.

AİHM’İN TAZMİNAT DAYATMASI

AİHM’in verdiği kararların takibini yapan Bakanlar Komitesi’nin kararlarının nasıl faaliyete geçirilmesi gerektiği konusu masaya yatırıldı.

Yeni ıslahatlarla, AİHM kararlarının nasıl kıymetlendirilmesi gerektiği ve tazminat ödenip ödenmemesi konusunda kimi değişikliklerin gündeme gelebileceği belirtiliyor.

50. UNSURDA DEĞİŞİKLİK

Bu kapsamda, AYM’nin kararlarının mahkemeler tarafından nasıl uygulanacağını düzenleyen 50’nci hususta değişikliğe gidilmesi planlanıyor. Son olarak Selahattin Demirtaş ve Enis Berberoğlu kararına dikkat çeken parti kurmayları “’Bakanlar Komitesinin kararını birebir yapacaksın’ diye bir şey yok. Nasıl olabileceğini tartışıyoruz. ‘Başka bir formda uygulanabilir mi?’ diye bakıyoruz” tabirlerini kullandı.

TERFİLERE PUANLAMA

Taslak metinde, tutukluluk müddetleriyle ilgili yapılacak düzenlemeler de yer alıyor. Buna nazaran, terör ve örgütlü hatalar başta olmak üzere, soruşturma evrakına verilen zımnilik kararıyla şüphelilerin tutukluluk müddetleri bir olacak.

Yargılamaların makul müddette sonuçlanması için getirilen amaç müddet uygulaması kapsamında ‘Hedef Müddet İzleme ve Kıymetlendirme Kurulu’ oluşturulmuştu.
Yeni düzenlemeyle, bu konsey üzerinden soruşturma ve davaları belirlenen müddette sonuçlandırıp sonuçlandırmadığı takip edilen hâkim ve savcıların, evraklarını tamamlanmasında puanlama sistemine gidilecek. Atama ve terfilerde de bu puanlama sistemi dikkate alınacak.

YATIRIMCILARA GARANTİ

Yeni pakette, yabancı yatırımcılara Avrupa’da olduğu üzere Türkiye’de de teminat evrakı verilmesi de var.

Etiketler: ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir