Yunanistan, İyon Denizi’nde kara sularını 12 mile çıkardı

Ocak 21, 2021 by Yorum yapılmamış

Yunanistan‘ın İyon Denizi’nde kara sularını genişletmesini öngören yasa tasarısı ülke meclisinde milletvekillerinin oyuna sunuldu.

Ülkenin kelam konusu deniz bölgesindeki kara sularını 6 milden 12 mile çıkarmasını öngören tasarı yapılan açık oylama sonucu kabul edildi.

DOĞUDA DA GENİŞETME PLANI

Atina’nın, İyon Denizi’nin yanı sıra öbür deniz bölgelerinde de bu hakkını gizli tuttuğunu tez eden Miçotakis, bundan sonraki basamakta Girit Adası’nın doğusunda da emsal formda kara sularını genişletmeyi planladıklarını söyledi.

Yunanistan ve İtalya, 9 Ağustos 2020’de İyon Denizi’nde Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) sonlandırma mutabakatı imzalamıştı.

Arnavutluk yakınlarındaki İyon Adaları’ndan Mora Yarımadası’nın güney ucunda yer alan Tenaro Burnu’na kadar olan deniz bölgesinde, körfezlerin kapatılması ve düz ana sınırların çizilmesiyle ilgili kararname, Yunanistan Resmi Gazetesi’nde 27 Aralık 2020’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Kelam konusu deniz bölgesinde kara sularını 6 milden 12 mile çıkarılmasını öngören yasa tasarısı, 9 Ocak’ta milletvekillerinin tartışması için Yunanistan Parlamentosu’na sunulmuştu.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, mecliste dün yaptığı konuşmada, “Girit’in doğusunda da kara sularımızı genişletmeyi planlıyoruz.” tabirini kullanmıştı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Dışışleri Bakanlığı’ndan bahse ait bir açıklama yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan‘ın İyon Denizi’nde karasuları genişliğini 12 deniz miline çıkarması ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın beyanları hakkındaki soruya yazılı karşılık verdi.

Aksoy, Yunanistan’ın İyon Denizi’nde karasularını 12 deniz miline çıkarmaya yönelik tasarrufu, Mora Yarımadası’nın güneyinde sona ermekte ve Ege Denizi’ni hiçbir halde etkilememektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Özel coğrafik şartların hakim olduğu yarı-kapalı Ege Denizi’nde Türkiye’nin hayati hak ve çıkarlarının olduğu vurgulanan açıklamada, “Bu denizde karasularının hem ülkemizin hem üçüncü ülkelerin seyrüsefer serbestisini ve açık denizlere erişimi kısıtlayacak biçimde tek taraflı olarak genişletilmemesi gerektiği konusundaki tavrımız herkesin malumudur. Bu tavrımızda bir değişiklik yoktur.” sözüne yer verildi.

Etiketler: , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir