Genelkurmay Lideri’nden Pençe Kartal-2 Harekatının ayrıntıları

Şubat 14, 2021 by Yorum yapılmamış

10 Şubat gecesi 41 uçağın katıldığı hava operasyonuyla başlayan Pençe Kartal-2 harekatı, bu gece sona erdi.

Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın operasyonla ilgili açıklamaları sonrası kelam alarak şunları söyledi:

“PKK terör örgütü ögelerini etkisiz hale getirerek, Irak’ın kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör ataklarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak gayesiyle yaptığımız bu harekatla teröristlere ilişkin barınak, sığınak, mühimmat depoları, karargahları ve de mağaraların imhası planlanmıştır.”


“BUGÜNE KADAR OPERASYON YAPILAN EN GENİŞ BÖLGE”

Harekat alanına ait de bilgi veren Orgeneral Güler, “Harekat alanımız 75 kilometre genişliğinde ve 25 kilometre derinliğinde, bugüne kadar icra ettiğimiz harekatların çabucak hemen en büyük bölgesidir. Bu geniş bölgede değerli tüm maksatların vurulması da planlanmıştır” tabirini kullandı.

“MAĞARADA, 2015’TE KAÇIRILAN İŞÇİMİZ VARDI”

Ulusal Savunma Bakanı Akar’ın direktifleri doğrultusunda harekata ait bütün ögeler tarafından gerekli hazırlıkların uzun müddettir icra edildiğini belirten Güler, şunları söyledi:

“Haftanin’de, Hakurk ve öbür bölgelerde yaptığımız faaliyetlerden sonra terör örgütü çok sıkıştı ve bütün tartılarıyla Gara bölgesine yerleştiler. Kendilerinin burada çok emniyette ve rahat içinde olduklarını düşünürken işte bu 75 kilometreye 25 kilometrelik alanda bu faaliyeti icra ettik. Bunların yanında bir de 2015 yılından evvelki ortamda kaçırılan çalışanımız var. Bu vatandaşlarımızı da çok çeşitli mağaralarda saklayarak kaçırmaya çalıştılar. En sonunda istihbarat kurumlarımızdan aldığımız bilgiler, elde ettiğimiz bizim kendi özel çalışmalarımız, keşif ögelerinin çalışmaları sonucunda bunların Gara bölgesinde olabileceğine dair çok âlâ deliller bulduk ve bunların üzerinde de çalışmaya başladık. Bu alandaki yere model topraklar ve tesisler yaparak ilgili birliklerimiz şahsen üzerinde ağır çalışmalar yaptılar.”


“İLK TEMASTA 3 SİLAH ARKADAŞIMIZ ŞEHİT OLDU”

Tüm bu çalışmaların akabinde hava harekatının 10 Şubat saat 02.55’te 41 uçakla bölgede belirlenen tüm maksatları birebir anda imha edecek formda başlatıldığını aktaran Orgeneral Güler, “Bu harekatımıza ayrıyeten Havadan İhbar Denetim uçağımız, tanker uçaklarımız, dayanak uçaklarımızla SİHA’larımız da iştirak etmiştir. Yeniden 10 Şubat saat 04.55’ten itibaren kara harekatımız başladı. Kahraman unsurlarımızı helikopterlerle bu 75’e 25 kilometrelik alandaki planlanmış amaçlara indirdik. Yaşanan birinci temasta 3 kahraman silah arkadaşımızı şehit verdik. 3 çalışanımız yaralandı” dedi.

“MAĞARA, HAVA KUVVETLERİNİ ENGELLEMEK İÇİN SEÇİLMİŞ BİR ARAZİDEYDİ”

Orgeneral Güler, çatışmaların harekatın birinci ve ikinci gününde de birebir halde devam ettiğini belirterek, “Üçüncü gün bu mağaraya geldik. Dere yatağı ve her iki yanında yüzde 60 meyilli olan ve sahiden bu bölgede Hava Kuvvetlerinin görerek ateş etmesine katiyetle mani bir alanda seçilmiş bir arazi. Mutlak suretle bu yere girmek için ilgili unsurlarımızın şahsen karadan gidip oraya girmesi kuraldı. Hasebiyle bu türlü bir yeri seçmişler. Öncelikle bu her iki tarafta seçilmiş 3 noktaya helikopterlerimizle indirme hava atak harekatımızı icra ettik.” sözlerini kullandı.

3 GİRİŞLİ, 9 ODALI VE 7 KAPILI MAĞARA

Kelam konusu mağaranın özelliklerine ait de bilgi veren Güler, şunları söyledi:

“Mağarada 3 giriş, 9 oda ve 7 tane de demir kapı var. Ayrıyeten mağaranın içerisinde daima zikzaklar var. Kimi noktalar da 1.20 metre yüksekliğinde, insanların yalnızca sürünerek yahut çömelmiş vaziyette yürümek zorunda olduğu bir yapı oluşturulmuştur. Muhakkak ki uzun bir müddet çalışmadan sonra bu mağara meydana getirilmiş. 3. gün akşamüzeri mağaradan kaçmaya çalışan bir terörist, ögelerimiz tarafından yakalanmıştır. 4. gün, yani bugün tekrar birebir noktadan sabah tıpkı formda kaçmaya çalışan öbür bir terörist de ele geçirilmiştir. Bu teröristler içerde toplam 8 teröristin olduğunu açıklamıştır.”


“MODEL ARAZİ DAHİL AĞIR BİR EĞİTİM İCRA EDİLDİ”

Harekatın sonucunda 48 teröristin meyyit, 2 teröristin sağ olmak üzere 50 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıklayan Orgeneral Güler, şunları kaydetti:

“Sonuç olarak Gara bölgesindeki terör yapılanmasını bertaraf etmek için detaylı bir planlama ve hazırlık yapılmıştır. Yapılan bu hazırlığa uygun formda de harekat icra edilmiştir. Özel kuvvetlerimiz, model arazi dahil ağır bir eğitim faaliyeti icra etmiştir ve yapmış olduğu bu eğitimin de yararını burada şahsen görmüştür. Hava Kuvvetlerimiz kusursuz formda amaçların tamamını vurmuştur. Çok ağır zayiat verdirilmiştir ve bundan sonra terör örgütü dün olduğu üzere bundan sonra da burada kendini artık rahat hissedemeyecektir. Bunu da bundan sonra onlara her gün yaşatacağız. Tanker uçaklarımız tıpkı biçimde çok başarılı misyon yapmış. Yaklaşık 4 gündür süren bu operasyonda daima olarak uçaklarımıza ikmal yapmışlardır. Özetle TSK, terör örgütünün kendisini çok emniyette hissettiği 75 kilometreye 25 kilometrelik Gara alanını örgüte dar etmiştir.”

Etiketler: , , , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir