Koronavirüs aşısı yaptıran bireyler taşıyıcı olabilir

Şubat 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Koronavirüs geçiren ve aşı yaptıran şahıslarda bedenin hastalığa karşı antikor ürettiğini ve yaklaşık 6 ay koruyuculuk sağladığını söyleyen Prof. Dr. Cet Nevzat Yalçın, koronavirüs geçiren ve aşı yaptıran şahısların taşıyıcı olabileceğine dikkat çekerek kıymetli ihtarlarda bulundu.

TEDBİRLERİ SÜRDÜRMEK GEREKİYOR

Koronavirüse karşı geliştirilen çeşitli firmaların ürettiği aşılar, dünyada yaygın olarak kullanılıyor. Ülkemizde de aşılama çalışmaları kapsamında ikinci doz aşılama başladı.

Aşılar bizi 6 aya kadar önemli bir biçimde koruyor. Lakin aşıyı yaptırmamıza karşın karşımızdaki kişi aşılı değilse ya da hastalık geçirmemişse tekrar bu virüsü öteki bireylere geçirme ihtimalimiz var. Bunu her vakit göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bizim kesinlikle maske, aralık ve paklık kurallarına her vakit riayet etmemiz gerekiyor. Münasebetiyle aşı yaptırmış olmak yalnızca kendimizi koruyor. Karşımızdaki şahıslar istikametinden rastgele bir korunma sağlamıyor. Dolaysıyla tedbirleri önemli bir formda sürdürmemiz gerekiyor.

Şu an dünyada İngiltere, Brezilya üzere varyant virüslerin giderek yayıldığını gözlemlemekteyiz. Şu an için aşılar bu virüslere karşı aktif, rastgele bir meşakkat yok ancak gelecekte nasıl mutasyonlar olacak, sonuçları nasıl olacak şimdiden bir şey söylemek güç.

BAĞIŞIKLIK GELİŞTİRİYOR

Covid-19 geçiren kişi antikor sahibi oluyor. Hastalıkta yeni etkenlerle karşılaşsa dahi bir mühlet bu hastalığa karşı bağışık hale geliyor. Fakat kişinin hastalığı diğerlerine geçirmesi büyük mümkünlük. Aşının önemli bir katkısı var. Sağlık işçilerine başlandı daha sonra riskli işçi ve yaşlarına nazaran aşılanmaya devam ediyor. Tahminen bunu öğretmenler, emniyet mensupları yahut öbür bireylerin aşılanmaları devam edecek. Lütfen vakti geldiğinde aşıyı yaptıralım.

Etiketler:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir