Diyarbakır’da iki konut bayanı mesleksel eğitim alarak dikimevi açtı

Şubat 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Bayanların marifetlerini artırmak ve iş gücüne katılması sağlamak için düzenlenen mesleksel eğitim kurslarını muvaffakiyet ile bitirip, iş hayatına atılan iki bayan, “başaramazsız” diyenlere inat çalışmalarını keyifle yürütüyor.

Diyarbakır’da 16 yıllık evli Songül Karakaş (36), Bağlar Belediyesi’nin açtığı mesleksel eğitim kursunda iki yıl eğitim gördükten sonra kursiyer arkadaşı Ayşegül Koşan ile bu işe başladıklarını belirterek, “Kadınlar kendilerine güvensin ve hiçbir vakit pes etmesinler. Ben hiçbir vakit pes etmedim. Bana, ‘Başaramayacaksın, yapamayacaksın’ dediler. ‘Ben Allah’ın müsaadesiyle yapacağım’ dedim ve yola çıktım. Onlar da pes etmesinler, yola devam etsinler” dedi.

KURSUN “DİKİŞ NAKIŞ” KISMINDAN MEZUN OLDULAR

Bağlar Belediyesi tarafından bayanların iş gücü piyasasına kazandırılmasına yardımcı olmak maksadıyla açılan mesleksel eğitim kurslarının dikiş nakış kısmında kurs gören Songül Karakaş ve Ayşegül Koşan, iki yıllık eğitimlerinin akabinde kendi atölyelerini kurdu.

MESKEN DOKUMASINI KENDİ DİZAYNLARI İLE ÜRETİYORLAR

“KADINLAR KENDİLERİNE GÜVENSİN VE HİÇBİR VAKİT PES ETMESİN”

“Aile dayanak merkezlerine gittik, iki yıl orada eğitim gördük. Tasarım ve dikim konutumuzda seccadeler, nevresim kadroları, bebek eserleri, sandık, kirli sepetleri, bebek oyun çadırları ve oyun minderleri üzere eserler ürettik. Kişi ne isterse onu tasarlıyorum. Kursa gitmeden evvel el hünerim vardı, tespih kutuları yapıyordum kendimce meskende. Kursa gidince de dikiş üzerine ağırlaştım. Dikişi de öğrenince kendi maharetimle birleştirdim ve daha hoş şeyler çıktı ortaya. Ayaklarımın üzerinde durmak istiyorum, kimseye muhtaç olmamak için. Eşime bile muhtaç olmak istemiyorum.

EKONOMİK ÖZGÜRLÜĞÜMÜ KAZANMAK İSTİYORUM

Kendi kazandığım olsun, istediğimi yapabileyim ve ekonomik özgürlüğümü kazanmak istiyorum. Bayanlar kendilerine güvensin ve hiçbir vakit pes etmesinler. Ben hiçbir vakit pes etmedim. Ufak tefek şeylerle yola çıktım, bana ‘başaramayacaksın, yapamayacaksın’ dediler. Ben Allah’ın müsaadesiyle yapacağım dedim, rabbim yardımcım oldu ve yola çıktım. Onlar da pes etmesinler yola devam etsinler.”

“HEM ÜRETİYORUZ HEM SATIYORUZ, BU ÇOK GÜZEL BİR ŞEY”

Ayşegül Koşan da kendilerine ilişkin bu yerde hem üretim yapıp hem de satış yaptıklarını belirterek, “İki yıl kursa gittim, eğitimini aldım. Sonrasında dükkan açtık. Bir şeyleri başarmak istedim. Hevesliyim, kendi ayaklarım üzerinde durmak ve daha ileri gitmek istiyorum. Bizim dükkanımız, biz yapıyoruz hem üretiyoruz hem satıyoruz, bu çok güzel bir şey. Bu işi yapmak isteyenler, kendilerine güvensinler. Çok hoş bir meslek, ben severek yapıyorum.” dedi.

Etiketler: , , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir