Joe Biden, Trump’ın azil yargılamasında aklanmasına reaksiyon gösterdi

Şubat 14, 2021 by Yorum yapılmamış

ABD tarihinde 2’nci sefer azli istenen birinci lider olan Donald Trump, Senato’daki yargılamasının 5. gününde yapılan oylamada 57 senatörün hatalı, 43 senatörün ise hatasız olduğu istikametinde oy kullanmasının akabinde üçte iki çoğunluğa yani 67 oya ulaşılamadığı için aklandı.

ABD Lideri Joe Biden da, 6 Ocak’taki Kongre baskınını teşvikle suçlanmaktan yargılanan eski Lider Donald Trump’ın Senato’da aklanmasına reaksiyon gösterdi.

BUNA İNANDILAR

Biden, Trump’ın Senato’daki azil yargılamasında hatasız bulunmasının akabinde yaptığı açıklamada, Senato Azınlık Önderi Cumhuriyetçi Mitch McConnell da dahil azle karşı çıkanların Trump’ın vazifesini ”utanç verici bir biçimde berbata kullandığına” inandığını kaydetti.

DEMOKRASİMİZ KIRILGAN

Senato’nun kararına karşın Trump’a yönelik suçlamanın tartışma götürmeyeceğini belirten Biden, ”Tarihimizin bu üzücü kısmı bize demokrasinin kırılgan olduğunu ve her vakit savunulması gerektiğini hatırlattı” sözünü kullandı.

GERÇEĞİ SAVUNMAK MİSYONUMUZ

ABD’de şiddet ve aşırıcılığa yer olmadığını vurgulayan Biden, ”Amerikalılar ve bilhassa de önderler olarak her birimizin gerçeği savunmak ve palavraların üstesinden gelmek üzere bir misyon ve sorumluluğu var. Bu sivil savaşa bu türlü son verir ve ulusumuzun ruhunu bu halde iyileştirebiliriz” görüşünü paylaştı.

Etiketler:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir